altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Styl Życia Zdrowie

Kleszczowe zapalenie mózgu – czy warto się przeciw niemu szczepić?

Choć takie szczepienie według wielu specjalistów niesie wiele korzyści, to w dalszym ciągu szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem jedynie zalecanym, nie obowiązkowym. Taka szczepionka nie tylko jest w stanie uchronić człowieka przed tą groźną chorobą, ale również przyczyni się do przeciwdziałania powikłaniom z niej wynikającym. Warto wiedzieć, jakie korzyści daje takie szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. To szczególnie ważne dla wszystkich tych osób, które mnóstwo czasu spędzają w lasach, polach czy łąkach.

Kleszczowe zapalenie mózgu – istota szczepienia

Niestety pomimo licznych zachorowań na terenie całego kraju, szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu w dalszym ciągu pozostaje szczepieniem zalecanym, a nie obowiązkowym. Jest to ostra postać wirusowej choroby zakaźnej. Warto tu wspomnieć o tym, że szczepienie daje 100% pewność, że taka osoba nie zachoruje na KZM (bez tego szczepienia dla własnego dobra należy dołożyć wszelkich starań, by nigdy nie przebywać w miejscach w których występować mogą kleszcze).

Kto skorzysta najwięcej na szczepieniach przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu?

Teoretycznie szczepionkę przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu przyjąć może każda osoba, która nawet w niewielkim stopniu narażona jest na kontakt z kleszczem. Specjaliści jednak radzą, by szczepieniu poddały się w szczególności osoby które:

  • wykonują dowolne czynności związane z uprawą roślin,
  • wykonują dowolne czynności związane z hodowlą zwierząt,
  • pracują na roli,
  • często przebywają w lesie bądź jakichkolwiek innych miejscach, w których ryzyko występowania kleszczy jest bardzo wysokie.

Szczepienie zalecane jest nie tylko dorosłym. Szczepić można również dzieci, po warunkiem, że ukończyły one 1 rok życia. W zależności od okoliczności i punktu szczepień jego koszt waha się w granicach 80-150 zł. Choć szczepienie nie jest refundowane (co oznacza, że wszystkie koszty ponosi osoba poddawana szczepieniu bądź jej prawny opiekun), to często zdarza się, że jest ono opłacane przez pracodawców, których pracownicy są wysoce narażeni na kontakt z kleszczami.

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – skuteczność

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, pod warunkiem że zostaną zachowane pewne zasady. Aby jej skuteczność była jak największa należy należy przed okresem żerowania kleszczy przyjąć 2 dawki szczepionki. Konieczne jest również powtarzanie szczepionki, mniej więcej co 3-5 lat, dzięki czemu organizm uodparnia jest jeszcze bardziej na zachorowanie na kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwszą dawkę szczepionki należy przyjąć w lutym bądź marcu. Kolejna dawka przyjmowana jest 1-3 miesięcy po pierwszej dawce, trzecią natomiast przyjąć należy po upływie 9-12 miesięcy od przyjęcia dawki numer 2. Po przyjęciu trzech dawek szczepionki należy zadbać także o dawki przypominające – pierwsza z nich przyjęta zostać powinna po 3 latach, kolejne należy przyjmować w odstępie 3-5 lat.

Warto także wiedzieć, że istnieje przyspieszony schemat szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu dla wszystkich tych osób, które zgłoszą się na szczepienie w okresie wiosennym lub letnim, kiedy to narażenie na ugryzienie kleszcza jest zdecydowanie największe. Schemat takiego przyspieszonego sczepienia przedstawia się w sposób następujący:

  • 1 dawka,
  • 2 dawka przyjęta 14 dni po dawce nr 1 (takie szczepienie daje roczne zabezpieczenie przed zachorowaniem),
  • 3 dawka przyjęta 9-miesięcy po dawce nr 2 (takie szczepienie daje zabezpieczenie przed zachorowaniem na okres 3 lat).

Szczepienie jest skuteczne i bardzo ważne dla ludzkiego zdrowia, dlatego też warto poważnie rozważyć do jego przystąpienia.