altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

rozwiązania dla Drewnianych Drzwi
Lifestyle

Ekskluzywne rozwiązania dla Drewnianych Drzwi Zewnętrznych: Kompletny przewodnik do wykończenia domu w pięknym stylu

Wykończenie domu stanowi nie lada wyzwanie. Czasem jeden szczegół może zepsuć całe dzieło, lub przesądzić o tym, czy dom wykończony jest z klasą i smakiem, czy wgląda kiczowato. Bardzo ważnym elementem tego wykończenia, na który należy zwrócić szczególną uwagę są drzwi zewnętrzne. Przy tak wielu różnych rodzajach drzwi zewnętrznych dostępnych na rynku, może być trudno zorientować się, które z nich są dla nas najbardziej odpowiednie. Ale wybór idealnych drzwi to coś więcej niż tylko atrakcyjność wizualna – musisz także pomyśleć o tym, jak te drzwi wpłyną na resztę Twojego domu. Czy będą odporne na wilgoć? Czy będą wymagały specjalnej konserwacji? Czy istnieją jakieś potencjalne problemy konstrukcyjne? My proponujemy postawić na nowoczesne drzwi dębowe. W tym artykule postanowiliśmy bliżej się przyjrzeć temu tematowi.

Jakie rodzaje drewna są najlepsze na drzwi zewnętrzne?

W przypadku drewnianych drzwi zewnętrznych warto wybrać drewno, które jest wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne i trwałe. Ogólnie rzecz biorąc, gatunki takie jak cyprys, sekwoja, cedr i dąb są idealne. Cyprys i sekwoja są wyjątkowo odporne na wilgoć i dlatego świetnie nadają się do obszarów o dużej ilości opadów. Cedr jest odporny na gnicie, rozkład i uszkodzenia przez owady, dzięki czemu świetnie nadaje się do obszarów o dużej wilgotności. Dąb jest najbardziej uniwersalnym gatunkiem, nadającym się do obszarów o różnych wzorcach pogodowych. Kolejną kwestią przy wyborze rodzaju drewna do drzwi zewnętrznych jest jego wygląd. Różne gatunki drewna mają różne wzory słojów i odcienie kolorów, które mogą się znacznie różnić między sobą.

Plusy i minusy drewnianych drzwi zewnętrznych

Drzwi z litego drewna to świetny wybór, jeśli chcesz, aby Twoje drzwi były trwałe, solidne i atrakcyjne wizualnie. Oprócz zapewnienia doskonałej izolacji, bardzo ładnie się prezentują co czyni je idealnym wyborem. Może nie jest to najtańszy, zwłaszcza jeśli wybierzesz rzadkie gatunki drewna ale z pewnością najbardziej estetyczny i oryginalny.

Wykończenie drewnianych

Pierwszym krokiem w wykończeniu drewnianych drzwi zewnętrznych jest odpowiednie ich wyszlifowanie. Choć każdy typ drzwi może wymagać innego procesu szlifowania, ogólna zasada jest taka, że im gładsza powierzchnia, tym lepiej będzie wyglądać efekt końcowy. To, jak gładkie muszą być drzwi, zależy od rodzaju wybranego wykończenia. Następnym krokiem jest zastosowanie uszczelniacza do drzwi. Pomoże to chronić drewno przed nadmierną wilgocią i ułatwi wykończenie reszty drzwi. Po oszlifowaniu drzwi, należy zastosować powłokę bazową, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci przez drewno. Rodzaj powłoki bazowej, której używasz, będzie zależał od rodzaju wykończenia, które wybierzesz.

Wykończenie farbą

Jeśli chcesz dodać drzwiom fantazyjnego wyglądu, możesz użyć do tego celu specjalnej farby. Najlepiej sprawdzają się ciemne lub neutralne kolory farb. Wystarczy nałożyć farbę równomiernie na drzwi i pozostawić do wyschnięcia. Należy również zastosować dodatkowy uszczelniacz, aby chronić farbę przed wilgocią. To wykończenie działa najlepiej na zewnętrznych drzwiach drewnianych, ale nie jest zalecane, jeśli mieszkasz w obszarze o wysokiej wilgotności.

Wykończenie z litej bejcy

Wykończenia bejcą są tworzone z pigmentów i żywic i są dostępne w szerokiej gamie kolorów i odcieni. Wykończenie litą bejcą uwypukli wszelkie niedoskonałości drewna, słoje i pęknięcia, ponieważ bejca wsiąka w drewno. To wykończenie działa najlepiej na zewnętrznych drzwiach drewnianych i może być łatwo stosowane za pomocą pędzla, wałka lub opryskiwacza. To wykończenie najlepiej współgra z ciemnym lub neutralnym kolorem farby i jest idealne dla każdego, kto chce podkreślić naturalny wygląd drewna. Możesz także zdecydować się na barwioną lub kolorową półprzezroczystą bejcę, ale pamiętaj, że powinieneś uszczelnić drewno przed nałożeniem bejcy.