altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

świeczniki na stół
Lifestyle

Jak dopasować świeczniki na stół?

Świeczniki na stół są doskonałą dekoracją niezależnie od okazji. Oświetlenie stołu, przy którym zasiadają goście, jest bardzo ważne, ponieważ wprowadza odpowiedni klimat i nastrój. Blask świec zawsze prezentuje się elegancko. Bardzo stylowo prezentują się długie świece w lichtarzach, ale nie są one zbyt praktyczne, mogą przeszkadzać w sięganiu po różne dania.

Świeczniki na stół – jak je dopasować?

Świeczniki na stół występują w różnorodnych formach i kształtach, od pojedynczych podstawek po całe konstrukcje świecznikowe umożliwiające umieszczenie w nich niezliczonej ilości świec. Dużą możliwość dają małe świeczki do podgrzewaczy, można je umieścić w pojedynczych świecznikach i rozstawić w równych rzędach po obydwu stronach stołu, albo wzdłuż jego środka. Dobór świecznika powinien być uzależniony od kształtu stołu. Jeśli jest okrągły, można ustawić na środku świecznik wieloramienny. Owalny albo prostokątny kształt stołu to odpowiednia powierzchnia do ustawienia kilku świeczników jedno, albo dwuramiennych. Ilość świec trzeba dopasować do wielkości wnętrza, zbyt duża ich ilość może przytłoczyć, z kolei zbyt mała pozostanie niezauważona i nie wytworzy przytulnej atmosfery. Klasyczne kształty świeczników na stół wprowadzają wytworny nastrój, trzeba wówczas zwrócić uwagę na odpowiedni dobór obrusu i serwetek. Świece powinny być białe lub dobrane kolorem do obrusu, najlepiej, jeśli znajdują się na wysokości twarzy osób siedzących przy stole i delikatnie je oświetlają.

Świeczniki na stół w oryginalnych kształtach

Dekoracyjne świeczniki są niezastąpione podczas uroczystych kolacji. Bardzo popularne są świeczniki na stół wykonane z kolorowego szkła, można także zdecydować się na szklane świeczniki z zatopionym knotem i woskiem. Mogą być używane wielokrotnie po wypaleniu świecy. Można również własnoręcznie wykonać świeczniki na stół, mogą to być maleńkie pojemniki na świeczki do podgrzewaczy albo zwykłe kieliszki do wina ustawione do góry nogami, czarkę można wypełnić specjalnymi kompozycjami kwiatowymi. Należy również wziąć pod uwagę, że ważną funkcją świeczników na stół jest zabezpieczenie stołu przed kapiącym woskiem, istotne są nie tylko ich cechy ozdobne, ale również praktyczne. Świecznik powinien mieć solidną podstawę, jeśli jest wykonany ze szkła, musi być ono dobrej jakości, aby nie pękało pod wpływem temperatury. Niektóre świeczniki na stół pełnią również funkcję podgrzewaczy dań. Odpowiednio dobrane dekoracje ze świecami oświetlają klimatycznie przestrzeń i umożliwiają relaks.