altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Lifestyle Zdrowie

Jak dbać o zdrowie swojego pupila?

Każdy, kto decyduje się na psa, powinien mieć świadomość tego, że swojego czworonoga trzeba odpowiednio karmić. Absolutnie niedopuszczalne jest karmienie psa resztkami z obiadu, czy też wędlinami przeznaczonymi dla ludzi. Tego typu ludzkie jedzenie zawiera bowiem mnóstwo przypraw, które psu mogą zaszkodzić. Jak więc widać, koniecznością jest tutaj dedykowana karma dla psów. Nie ma jednak nic gorszego, niż podawanie swojemu psu taniej karmy ze zwykłego supermarketu.

Tego typu najtańsza karma jest bowiem praktycznie bezwartościowa, jeżeli chodzi o składniki odżywcze, które są potrzebne. Nie dość, że zawiera ona zaledwie kilka procent mięsa, to resztę stanowią różnego typu wypełniacze, a także co jeszcze gorsze, zboża, które psi organizm niezbyt dobrze trawi. Dlatego tak ważne jest to, byśmy swojemu kochanemu psu podawali jedynie wysokojakościowa karmę dobrego i sprawdzonego producenta.

Niestety, ale w przypadku karm dla psów nie sprawdza się ta zasada, że to co jest szeroko reklamowane, jest jednocześnie dobre. Bardzo dobre karmy dla psów nie są praktycznie w ogóle reklamowane, a dzieje się tak dlatego, że osoba, która interesuje się wysoko jakościowym karmieniem psa, z pewnością i tak trafi na informację o tych karmach.

karma o wysokiej jakości

Dobór odpowiedniej karmy to podstawaCzym jednak charakteryzuje się taka wysokojakościowa karma dla psów i przede wszystkim, gdzie ją można kupić? Nie jest żadną niespodzianką, że takie karmy znajdziemy w dobrze wyposażonym w sklepie zoologicznym. Taki sklep zoologiczny zatrudnia zwykle pracownika, który pomoże nam dobrać odpowiednią karmę, jeżeli się na tym sami nie znamy. Warto jest jednak wiedzieć, że kupując taką karmę wysokiej jakości, płaci się naprawdę za to, że jest ona dobra. Przede wszystkim, to taka godna polecenia karma dla psów ma w sobie duży procent mięsa.

Mówimy tu o zawartości powyżej 50%, a najlepsze karmy dla psów potrafią mieć nawet i 70 lub 80% mięsa. Chodzi tu także o to, by było to czyste mięso, ewentualnie podroby, a nie żadne odrzuty. Dobre karmy nie posiadają też w swoim składzie zbóż, ani wypełniaczy typu ziemniaki lub kukurydza.

Często stosowane są natomiast dodatki w postaci szeroko pojętych owoców leśnych, takich jak borówki, jagody, maliny czy poziomki. Taki skład karmy jest wzorowany na naturalnym żywieniu wilków, które przecież w naturze, oprócz dużej ilości mięsa z upolowanej zdobyczy, zbierały i zjadały także wspomniane owoce leśne.

Zazwyczaj taka karma wzbogacana jest też o dodatkowe witaminy i mikroelementy, a to wszystko dlatego, by wspomagać prawidłowy rozwój psa, na przykład stan jego sierści oraz zachować ruchomość jego stawów.

Niektórzy mogą czuć się rozczarowani tym, że dobra karma dla psów od uznanych w środowisku producentów, potrafi kosztować nawet 20, albo i 30 zł za kilogram. Owszem, jest to teoretycznie sporo, ale na zdrowiu swojego psa nigdy nie powinno się oszczędzać.

Zaoszczędzić można z kolei na tym, że zamiast małych worków z karmą od razu zakupi się worek większy, na przykład 15 kg. Duża ilość sklepów zoologicznych także dla swoich stałych klientów ma atrakcyjne rabaty. Warto jest więc wybrać taki sklep zoologiczny, który jest doskonale zaopatrzony, a potem trzymać się zakupów głównie w nim.