altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Internet Lifestyle

Czy internetowe kursy mają sens?

Rozwijanie swoich kompetencji na każdy możliwy sposób jest niezwykle ważne na współczesnym rynku pracy. Dzisiejsze wymagania stawiane przez pracodawców w rozmaitych branżach charakteryzują się tym, że bywają wybitnie wręcz nieostre, a najlepiej jest wtedy, kiedy pracownik zna się w jakimś tam stopniu na wszystkim. Oczywiście jest to bardzo utopijna wizja ze strony osób oferujących pracę, ale nie sposób nie przyznać, że dodatkowe, „egzotyczne” z punktu widzenia branży umiejętności nierzadko mogą zwrócić uwagę na nasze CV i zainteresować osobę odpowiedzialną za rekrutację.

O nowych umiejętnościach i rozwoju łatwo jest jednak mówić, ale o wiele trudniej wcielić te wszystkie postanowienia w życie: kursy językowe i wszelkie inne zazwyczaj są płatne, profesjonalne szkółki tym bardziej, często również nie mamy czasu na to, by móc dostosować swój grafik i wepchnąć jakoś godzinę spędzoną na kursie w jakimś ośrodku. Kiedy dana osoba nie ma już innych możliwości, zazwyczaj wzruszy ramionami i porzuci inicjatywę nauczenia się czegoś nowego, zupełnie nie zdając sobie przy tym sprawy, że ma do dyspozycji jeszcze jedną, znacznie mniej oczywistą opcję.

O internecie bardzo często mówi się, że jest to skarbnica całej wiedzy dostępnej ludzkości, do której można się dostać w ułamek sekundy, a ludzie tę skarbnicę wykorzystują do tworzenia memów i wrzucania filmów z kotami na serwisy wideo. To nieco ponura wizja rzeczywistości, ale coś w niej zdecydowanie jest: gros użytkowników korzysta z internetu w sposób stricte rekreacyjny, a wszelkiego rodzaju rozwój i naukę utożsamia ze szkołami. Tak naturalnie być nie musi, ponieważ w sieci istnieje całe mnóstwo rozmaitych stron internetowych, które oferują bardzo prostą i praktyczną naukę umiejętności z wielu dziedzin związanych z IT, programowaniem, biznesem, marketingiem, językami obcymi i całym mnóstwem innych.

Internet naprawdę jest ogromną, nieprzebraną skarbnicą wiedzy i jeśli narzekamy na brak jakiejś umiejętności, który skreśla nasze szanse w rekrutacji, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że za pośrednictwem jakiejś specjalistycznej strony internetowej moglibyśmy poznać przynajmniej podstawy niezbędnego dla nas zagadnienia.

„Strony internetowe” to jednak bardzo enigmatycznie wskazany kierunek poszukiwania kursów internetowych, dlatego warto byłoby bliżej przyjrzeć się najciekawszym propozycjom dostępnym w internecie. Nieoczywistym rozwiązaniem jest zajrzenie na strony internetowe polskich i zagranicznych uczelni: nierzadko oferują one kursy opracowywane przez pracujących tam profesorów, które są dostępne za darmo i bez legitymacji studenckiej. Możemy w nich pozyskać całkiem sporo fachowej wiedzy, która z całą pewnością poruszy naszą wyobraźnię i skłoni do dalszego rozwoju. Istnieją również dedykowane strony internetowe, poświęcone wszelkiego rodzaju nauce.

Na stronie BBC dostępnych jest kilkadziesiąt kursów językowych, a serwisy takie jak Codecademy oferują na przykład możliwość nauczenia kursanta programowania dosłownie od podstaw.