altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

zapotrzebowanie na kalorie
Lifestyle

Jak budować mięśnie? Nie bój się nadwyżki kalorycznej

Chciałbyś zbudować silne, estetyczne mięśnie, ale boisz się ciężarów? Jeżeli myślisz, że zdrowy, atletyczny wygląd to rezultat ciężkich ćwiczeń, dużych hantli i niekończącej się diety białkowej, warto odkryć prawdę. Skuteczne budowanie mięśni wymaga strategicznego podejścia, które obejmuje intensywne treningi, prawidłową dietę i odpowiedni odpoczynek. Przede wszystkim, czas przestać się bać kilogramów. Dowiedz się jak to zrobić czytając dzisiejszy artykuł.

Ideał ciała – czy stereotypy mają sens?

Ideał kobiecego ciała jest zupełnie inny w oczach mężczyzn, a inny w oczach samych kobiet. Paniom wydaje się, że przedstawiciele płci przeciwnej lubują się w wychudzonych modelkach przypominających figurą patyczaki. Ideałem męskiego ciała natomiast jest atletyczna sylwetka, jednak tak naprawdę wystarczy mieć zadbaną sylwetkę z nie dużą ilością tkanki tłuszczowej.

  • Większość mężczyzn lubi, gdy ich partnerki mają trochę ciałka, a sylwetka nabiera nieco zaokrąglonych kształtów. Oczywiście wszystko powinno być w niej symetryczne i apetyczne, a taki efekt zapewnia dobrze przeprowadzona masa, czyli połączenie diety zakładającej wyższe zapotrzebowanie na kalorie z ciężkim treningiem siłowym. Kobiety także wolą, kiedy mężczyzna nie jest całkowicie wychudzony.
  • Kobiety coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że powinny na coś takiego przejść, jeżeli dążą do uzyskania sportowej i zgrabnej sylwetki. Problemem staje się jednak psychika. Przeciętna kobieta boi się bowiem przytyć i boi się zacząć jeść więcej, bo nie chce, by efekty uzyskane wskutek wcześniejszego odchudzania poszły na marne.

Masa to nie tylko sam tłuszcz – dlaczego przybywa mi kilogramów?

Przed przejściem na masę należy uświadomić sobie kilka faktów. Pewnych rzeczy po prostu się nie uniknie. Jedyne, co można zrobić, to się z nimi pogodzić. Dieta o kaloryczności przewyższającej dzienne zapotrzebowanie na kalorie zawsze spowoduje wzrost masy ciała. Niekoniecznie będzie to jednak sam tłuszcz. Czasami sylwetka nabierze po prostu wody, innym razem dojdzie do nagromadzenia większej ilości glikogenu mięśniowego, który też swoje waży. Jedno jest jednak pewne. Waga wzrośnie. Nie należy więc przesadnie przejmować się cyferkami i na nich się koncentrować. Okres „masy” odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania sylwetki.

Jak przestać bać się przytycia podczas kształtowania sylwetki?

Jak zbudować zdrową sylwetkę – zadbaj o swoje zdrowie

Budowanie mięśni to nie tylko kwestia podnoszenia ciężarów. W rzeczywistości, kluczowe jest połączenie intensywnego treningu z ciężarem, który naprawdę cię wyzwala. Powinieneś być w stanie wykonać od 8 do 12 powtórzeń danego ćwiczenia z prawidłową techniką, zanim mięśnie zaczną „płonąć”.

  • Jeśli jesteś w stanie wykonać więcej powtórzeń bez uczucia zmęczenia, najprawdopodobniej ciężar jest zbyt lekki. Z drugiej strony, jeśli nie możesz wykonać przynajmniej 8 powtórzeń, ciężar jest zbyt ciężki.
  • Dieta jest tak samo ważna jak trening, jeśli chodzi o budowanie mięśni. Twoje ciało potrzebuje odpowiedniej ilości białka, aby zbudować nowe włókna mięśniowe, ale potrzebuje również odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów, aby zasilić twoje treningi. Nie obawiaj się kilogramów, jeśli ćwiczysz potrzebujesz więcej kalorii.
  • Równie ważnym elementem budowania mięśni jest odpoczynek. Twoje mięśnie rosną i regenerują się, kiedy odpoczywasz, nie podczas treningu. Dlatego tak ważne jest, aby dać sobie czas na regenerację między intensywnymi sesjami treningowymi. Staraj się przestrzegać regularnego harmonogramu snu i nie zapomnij o dniach przerwy od treningu.

Jak budować mięśnie – podsumowanie

Budowanie mięśni to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i stałości. Pamiętaj, że kluczem jest równowaga – między intensywnym treningiem, prawidłową dietą i odpowiednim odpoczynkiem. Przestań się bać kilogramów i zacznij skupiać się na swoim ciele, na tym, jak się czujesz i jak reagujesz na trening. Pamiętaj, że najważniejsze jest twoje zdrowie i samopoczucie – nie liczba kilogramów na sztandze. Buduj swoje mięśnie z mądrością, a wyniki na pewno przyjdą.