altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Internet Rozrywka

Gdzie można obejrzeć filmy za darmo?

Jeszcze kilkanaście lat temu internet stanowił prawdziwe El Dorado dla osób zainteresowanych poznawaniem wszelkiej maści dóbr kultury. Medium dopiero raczkowało, co sprzyjało nieprzejmowaniu się takim aspektom jak prawa autorskie.

Nawet w Polsce do historii przeszły słynne stragany, w których nieco bardziej przedsiębiorczy Polacy bez większej refleksji i świadomości sprzedawali nielegalnie skopiowane filmy, albumy muzyczne czy gry komputerowe. Pierwszym symbolem walki wielkiego biznesu o prawa autorskie w internecie była reakcja zespołu Metallica wymierzona w serwis Napster, na którym nielegalnie można było pobierać muzykę zespołu. Słynni amerykańscy metalowcy przypłacili to jednak ogromnymi stratami wizerunkowym i zaczęli kojarzyć się bardziej z biznesmenami niż z muzykami.

Z czasem jednak prawa autorskie zaczęły być w internecie coraz bardziej poważane, a era streamingu i bardzo łatwy dostęp do dóbr kultury za niewielką cenę sprawił, że piractwo przestało się wielu osobom opłacać, a niski stan posiadania nie zachęcał już do przedsięwzięć moralnie niejednoznacznych, by nie powiedzieć wprost, że złych i nieprawidłowych.


Choć dostęp do dóbr kultury jest w dzisiejszych czasach o wiele łatwiejszy niż kiedyś, nadal trzeba zań płacić. W teorii kilkadziesiąt złotych nie jest szczególnie wygórowaną ceną, ale wszelkiego rodzaju abonamenty dzisiaj się kumulują: płacimy stałą stawkę za dostęp do serwisów muzycznych, filmowych, powstają również serwisy umożliwiające wykupienie abonamentu dającego dostęp do bazy gier komputerowych, a nawet literatury.

Łatwo jest się poczuć przytłoczonym przez stawkę powstałą z połączenia wszystkich wymienionych, dlatego wiele osób z całą pewnością rozważy w końcu zrezygnowanie z któregoś z abonamentów. Szczególnie łatwo jest to zrobić w przypadku filmów, ponieważ w sieci istnieją darmowe i bardzo wartościowe alternatywy umożliwiające zrobienie sobie przyjemnego seansu, których większość osób nie jest świadoma.


Naturalnie zrezygnowanie z abonamentu odetnie nam dostęp do nowości, ale kinematografia liczy sobie ponad sto lat i w związku z tym w sieci istnieje szeroka baza mniej znanych lub starszych filmów, którym możemy się przyjrzeć całkowicie za darmo. Podstawowym źródłem takich filmów jest wbrew pozorom YouTube, przede wszystkim z uwagi na to, że jest to serwis najbardziej popularny i działający najsprawniej. Na nim możemy znaleźć mnóstwo klasycznych filmów z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, oczywiście perełki kina niemego i lat trzydziestych również są możliwe do pozyskania, może z wyjątkiem filmów sygnowanych nazwiskami takimi jak Hitchcock.

Innym źródłem filmów, które są w pełni darmowe, jest Internet Archive, który stanowi swoiste archiwum dóbr kultury i wrzucane są na niego przede wszystkim te dzieła, które przeszły już do domeny publicznej, ale bez problemu można znaleźć tam również kino niszowe, takie jak na przykład horrory z lat osiemdziesiątych. Osoby zainteresowane nieco bardziej naukowymi filmami mogą natomiast zajrzeć na strony takie jak Top Documentary Films, które magazynują filmy dokumentalne i udostępniają je całkowicie za darmo.