Jaki system alarmowy sprawdzi się w domu?
Każdy dom, szczególnie nowo wybudowany, potrzebuje dobrego systemu alarmowego, do zapewnienia bezpieczeństwa posesji. Jego ceny są zróżnicowane, a odpowiednie użytkowanie z pewnością spowoduje obniżenie kosztów eksploatacji. Jednak do tego potrzebna jest wiedza o takim urządzeniu oraz o jego możliwościach ochrony.
Z czego złożony jest alarm?
Podstawowym elementem są czujki, odpowiedzialne za komunikację z centralą. To informacje przekazywane z czujników uruchamiają sygnały świetlne lub dźwiękowe. Ważne jest ich równomierne rozmieszczenie w obrębie posesji i połączenie ich za pomocą przewodów lub bez ich udziału. Zatrudnienie specjalisty, który podłączy cały system, zadziała na korzyść użytkownika, ponieważ fachowiec odpowiednio ustawi urządzenie. W domach zastosowanie znajdują czujniki ruchu, którymi są czujki PIR bądź bardziej precyzyjne czujki dualne. Zaleca się także zamontowanie kontraktorów w drzwiach i oknach, uruchamiające alarm podczas ich otwierania.
Dostępne rodzaje
Na rynku spotyka się trzy główne rodzaje instalacji. W typach standardowych wykorzystuje się okablowanie, które prowadzi do centrali. Charakteryzują się stosunkowo najniższą ceną i wysoką efektywnością. Najczęściej instaluje się je podczas budowy domu, ponieważ kable prowadzone są pod tynkiem. Systemy bezprzewodowe wymagają zasilania akumulatorów. Sygnał rozchodzi się drogą radiową. Ich zaletą jest możliwość montażu w dowolnym momencie, jednak fale często ulegają zakłóceniom, przez co są mniej skuteczne od tańszych systemów przewodowych.
Trzecią możliwością jest zainstalowanie systemu sygnalizacji włamania i napadu. Systemy alarmowe składają się z czujek wykrywających ruch wewnątrz i na zewnątrz budynku. Sygnał alarmu jest następnie wysyłany do właściciela i firmy ochroniarskiej, która ma pod opieką daną posesję. Taki system można wyposażyć w dodatkowe funkcje, jak czujnik zbicia szyby czy wibracji.
Klasy ochrony
Bardzo często zdarza się, że użytkownicy nie zwracają na oznaczenia systemów alarmowych, jednak producenci tak właśnie klasyfikują swoje produkty:
- klasa A – alarmy domowe, instalowane w miejscach, gdzie zagrożenie jest minimalne; są odporne na zakłócenia lecz nie są zabezpieczone przed sabotażem,
- klasa B – alarmy tradycyjne, odporne na zakłócenia i sabotaż,
- klasa C – alarmy stosowane w miejscach, gdzie występuje wysokie zagrożenie włamaniem; nie ma możliwości neutralizacji systemu,
- klasa S – alarmy, dedykowane wszystkim miejscom; występuje stała kontrola przez centralę; są najdroższe i najskuteczniejsze.