altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Lifestyle Zdrowie

Jak przestać podjadać – przepis na szczupłą sylwetkę

Kwestia objadania się dla osób chorych jest często bardzo wstydliwa. Ten problem jest bardzo powszechny w dzisiejszych czasach.
W Polsce napady obżarstwa są uznawane za jeden z podtypów zaburzeń odżywiania.


Większość z nas wie czym są anoreksja i bulimia, lecz rzadko kiedy mówi się o tych pozostałych podtypach, które są na przykład związane z kompulsywnym jedzeniem.
Takie napady rzadko kiedy łączą się z wilczym głodem, często są impulsywne lecz nie można tego uogólnić.

Chory często wstydzi się swojej przypadłości, i często miewa wyrzuty sumienia. Osoby, które bardzo zwracają uwagę na to, aby w trakcie uczty być sami i nie zauważeni. Problem zaczyna się już wtedy, kiedy czujemy jak jedzenie zaczyna rządzić naszym życiem. To zaczyna przypominać nałóg, czujemy konieczność pochłaniania dużych ilości jedzenia, niektórzy nawet planują swoje napady.

Jak przestać podjadać

Przestań się obżerać to klucz do sukcesu



Napady obżarstwa należą do jednego z rodzajów autodestrukcji. Na początku chory podczas konsumpcji czuję ulgę i bezpieczeństwo. Po rytuale obżarstwa dochodzi do niego cała świadomość i pojawiają się wielkie wyrzuty sumienia.
O kompulsywnym objadaniu się mówimy wtedy, kiedy jest to problem na tle emocjonalnym.
Jak każde uzależnienie, napady obżarstwa są strategią ucieczki od codziennych zmartwień, problemów i własnych emocji.

Samotność, bezsilność, bezradność i wstyd są uczuciami których zazwyczaj nie chcemy odczuwać. Chcąc od nich uciec, osoba uzależniona od kompulsywnego jedzenia ucieka właśnie w konsumpcję.

Nie ma osób na świecie które nie lubią jeść, każdy z nas to lubi lecz nie chodzi tutaj o to, aby pochłaniać olbrzymie ilości pożywienia, tylko aby nauczyć się to kontrolować.
Chorej osobie bardzo ciężko jest nauczyć się kontroli nad własnym jedzeniem. Każda negatywna, czy nawet pozytywna emocja wzbudza w nim chęć do obżerania się.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym zaburzeniem jest terapia poznawczo-behawioralna. Oczywiście możemy na samym początku spróbować poradzić sobie z tym sami, jeżeli problem nie jest znacznie nasilony.
Możemy spróbować różnych sposobów na wyrzucenie z siebie negatywnych emocji, takich jak pisanie czy rysowanie tego o czym akurat myślimy.

Gdy Czujemy że nadchodzi napad obżarstwa warto wymyślić sobie kilka rozwiązań, aby temu zapobiec możemy wyjść na spacer, rozwiązywać krzyżówki, sudoku. Oczywiście nie pomoże nam to w 100%, ale w jakiejś części na pewno. Dzięki temu będziemy z siebie dumni, że daliśmy radę i nie poddaliśmy się złemu nawykowi.

Jeżeli już naprawdę żaden ze sposobów nam nie pomaga, i nie jesteśmy w stanie sami tego kontrolować ani nad tym zapanować, konieczna jest pomoc psychiatryczna, oraz pomoc terapeuty specjalizującego się w zaburzeniach odżywiania.