altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Lifestyle

Koc wełniany wspaniała rzecz

Kto z nas nie zna wierzchniego okrycia, którym okrywamy się gdy jest chłodno, bo chcemy ocieplić swoje ciało i w przyjaznej atmosferze odpocząć. Wówczas ze szklanką gorącej herbaty lub filiżanką gorącej kawy szczelnie się nim okrywamy i oddajemy przyjemności płynącej z aromatycznego napoju, oraz z oglądanego filmu lub czytanej książki. Mowa oczywiście o różnego rodzaju kocach. A zwłaszcza o ciepłym i przyjaznym dla zdrowia kocu wełnianym.

Rola koca


Koc chroni nas przed zimnem, daje poczucie przytulności i szczęścia zwłaszcza wtedy, gdy jest chłodno, a on jest miękki i ciepły. W sprzedaży są różne koce na przykład koce wełniane. Koc może pełnić wiele funkcji. Najważniejszą z nich jest ta, że chroni przed chłodem, rozgrzewa i ociepla nasze ciało.
Lecz koc może również ozdabiać wnętrze naszego domu leżąc na przykład na kanapie lub na fotelu, jako przykrycie. Dobrze dobrany koc stanowi element wystroju wnętrza i dodaje charakteru pomieszczeniu.

Praktyczny koc wełniany


Koc wełniany nie może być gryzący. Lecz ma być miły w dotyku i miły dla oka. I musi przepuszczać powietrze. Na szczęście dziś wśród ofert znajdują się przeróżne koce, jak koce wełniane, koce polarowe, koce z mikrofibry, czy koce z bawełny. Wśród nich są kocyki dziecięce i koce duże.


Do najbardziej cenionych należą oczywiście koce wełniane. Nie tylko dlatego, że wyglądają imponująco. Lecz głównie dlatego, że posiadają liczne właściwości zdrowotne. Na przykład zapobiegają przeziębieniu, bo są ciepłe. Ogrzewają organizm i łagodzą bóle stawowe i bóle reumatyczne. Gdy są wykonane z dobrej jakości wełny, to są też bardzo przyjazne dla skóry. Nie powodują alergii i łagodzą wiele problemów związanych ze skórą. Ponadto koce wełniane poprawiają krążenie, poprawiają humor i łagodzą stres. Gdy w zimowe wieczory okryjemy się ciepłym kocem, to od razu wraca dobry nastrój i odchodzi złe samopoczucie.

Jak wybrać najlepszy koc?


Powyższe właściwości zdrowotne posiadają koce wełniane wykonane z najwyższej jakości wełny. Dlatego chcąc posiadać taki koc trzeba mieć wiedzę, aby móc wybrać z pośród licznych ofert sklepowych ten właściwy i najzdrowszy. Najprościej będzie zakupić koc jakiejś renomowanej firmy, która słynie z produkcji tego asortymentu i posiada wiele pozytywnych komentarzy wystawionych przez klientów sklepu i użytkowników internetu. Aby koc posiadał wysoką jakość, to musi wełna pochodzić od żyjących owiec, które są strzyżone raz do roku. Wełna taka jest błyszcząca, elastyczna, a co najważniejsze energetyczna.


Jak dbać o koc wełniany?


Dobry koc wełniany może nie należy do najtańszych, ale warto w niego zainwestować, gdyż właściwie prany i pielęgnowany posłuży przez wiele lat. Oto szczegóły dbania o koc wełniany.
– Koce wełniane trzeba prać w odpowiedniej temperaturze najwyżej do 40 stopni po to, aby nie doszło do skurczenia koca.
– Przed włożeniem go do automatu najlepiej go złożyć w kostkę.
– Przed rozpoczęciem prania wyłączyć funkcję wirowania, gdyż wełny nie wolno wyżymać, a tylko lekko ręcznie osączyć wodę.
– Wyprane koce najczęściej rozwieszamy do wyschnięcia. Lecz koc wełniany najlepiej, gdy rozłożymy do wyschnięcia na płaskiej powierzchni.
– Najlepiej, gdy koc wełniany schnie w temperaturze pokojowej.
– Ponadto trzeba pamiętać, że do jego prania trzeba użyć detergentu przeznaczonego do wełny, gdyż zwykły proszek do prania może zniszczyć włókna.
– Koce wełniane można również prać ręcznie używając letniej wody i płynu do prania rzeczy z wełny.
– Pranie ręczne również musi być delikatne i pozbawione wykręcania koca.
– Ważne jest też to, aby koc został dobrze wypłukany z detergentu, gdyż pozostanie detergentu na kocu uszkadza włókna.
– Przy czym koca wełnianego nie należy długo moczyć.
I tylko tak prany i pielęgnowany koc posłuż nam na długie lata i ciągle będzie wyglądał, jak nowy.