altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Sprężarka śrubowa
Finanse

Sprężarka śrubowa – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Sprężarka śrubowe, zamiennie określane jako kompresor, to bardzo zróżnicowane urządzenia. Przydatna w wielu branżach, niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian – także i w finansach firmy. Z pomocą kilku ciekawych dodatków stosowanie kompresora stanie się jeszcze przyjemniejsze. Jeżeli więc chcesz wiedzieć, jakie akcesoria do sprężarki przydadzą się najbardziej – zapoznaj się z poniższym artykułem!

Jak działa sprężarka śrubowa?

Sprężarka śrubowa opiera się na prostym mechanizmie działania. Wtłaczane do urządzenia powietrze jest następnie poddawane kilku procesom. W pierwszej kolejności pokonuje ono filtr oczyszczający je ze szkodliwych substancji. Dopiero później zostaje ono przetłoczone w celu zmniejszenia swojej objętości, po czym pod wpływem ciśnienia jest ono uwalniane na zewnątrz.

Kompresor śrubowy – rodzaje

Kompresor śrubowy można podzielić na 2 rodzaje. W zależności od tego, czy znajduje się w nich olej, czy może nie – wyróżnia się:

  • Olejowe sprężarki śrubowe – wśród ogromną zaletą jest możliwość pracy urządzenia nawet przez całą dobę. Olej nie tylko schładza urządzenia, ale i minimalizuje ryzyko powstawania awarii;
  • Bezolejowe sprężarki śrubowe – polecane zwłaszcza tam, gdzie sprężone powietrze nie może zostać zanieczyszczone. W przeciwieństwie do modeli olejowych nie mogą one jednak pracować bez przerwy.

Jakie cechy powinien posiadać kompresor?

Kupując kompresor śrubowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Najpierw jednak warto zadać sobie pytanie, do czego będzie się używało sprężarki. Wpływa to bowiem na to, jaki kompresor śrubowy będzie potrzebny do wykonania zadania. W miejscach, gdzie będzie on używany przez całą dobę, poleca się zastosować olejową sprężarkę. Natomiast modele bezolejowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sprężone powietrze nie może zostać zanieczyszczone inną substancją.

Wydajność i moc silnika

W zależności od producenta sprężarki śrubowe mogą mieć różne parametry. Warto jednak dopasować je pod kątem wykonywanej pracy. Co więcej, im większa moc, tym większa staje się również wydajność urządzenia. Należy również pamiętać o tym, że urządzenia o dużej mocy wymagają zastosowania odpowiednich zabezpieczeń elektrycznych oraz wentylacji.

Gwarancja

Bardzo ważnym, a niestety często policjantka aspektem jest gwarancja na urządzenie oraz związane z nimi serwisowanie kompresora. Dlatego warto zwracać uwagę na to, czy kupowany sprzęt jest objęty gwarancją oraz ile ona trwa. Pewnym standardem stały się gwarancje dwuletnie, aczkolwiek niektórzy producenci udzielają swoim klientom więcej czasu. Niezmiernie ważne są także regularnie wykonywane przeglądy serwisowe, które wykonuje się zgodnie z harmonogramem producenta urządzenia. Warto sprawdzić też, czy ich wykonanie nie wiąże się z kosztami dodatkowymi.

Przydatne akcesoria, które zmniejszają koszty użytkowania sprężarki

Na rynku można znaleźć również szereg akcesoriów, które usprawnią użytkowanie kompresora sprężynowego. Należą do nich m.in.:

  • Falownik – pozwoli to m.in. na wyeliminowanie pracy na biegu halowym, co przekłada się na oszczędności;
  • Wymiennik ciepła – odprowadza on ciepło z olejowego układu chłodzenia sprężarki, co wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Co prawda, przed wynalezieniem kompresora ludzkość radziła sobie z wieloma wyzwaniami – nie da się jednak ukryć, że jego pojawienie się odmieniło oblicze branży budowlanej, motoryzacyjnej oraz wielu innych. Jest tak, ponieważ korzystanie z kompresora niesie ze sobą szereg korzyści. Sprężarka śrubowa pozwala zaoszczędzić dużo czasu, a co za tym idzie – wpłynąć na zwiększenie efektywności pracy. To z kolei przekłada się na większe zyski firmy oraz mniejsze opłaty za prąd. Dlatego też można je spotkać w tak wielu zakładach.