Każdy, kto wyjeżdża z bliskimi za granicę, zastanawia się nad tym, czy będzie nam tam dobrze. Oczywiście wyobrażenia są wspaniałe – zwłaszcza jak słyszymy od rodziny i przyjaciół, ile zarabiają i ile dodatkowo dostają od państwa. Jak jednak wygląda rzeczywistość i praktyka? Warto się nad tym poważnie zastanowić, ponieważ szybko może okazać się, że w Polsce będzie nam o wiele lepiej.
Doskonałym przykładem jest rodzinne w Niemczech, które wystawiane jest przez wielu krajan, którzy mieszkają od lat za granicą. Ile można zyskać i czy naprawdę jest to o tyle więcej, że warto wyjeżdżać z bliskimi jedynie po to, by otrzymać dodatki? Prezentujemy w dalszej części materiału realne fakty, które z pewnością będą rzutować na opinie wielu czytelników. Warto zatem poważnie zastanowić się nad dostępnymi opcjami.
Ile można dostać w Niemczech?
Kwota, którą można otrzymać z tytułu wsparcia rodzinnego, jest niezwykle płynna i zmienia się niemal każdego roku. Obecnie wynosi ona w granicach 200 euro dla jednego dziecka. Jeśli więc chcesz być na bieżąco z informacjami, warto śledzić informacje, które dostępne są w Niemieckich mediach. W razie potrzeby można udać się także do odpowiedniego urzędu lub skontaktować z nimi za pomocą maila lub telefonu. Na pewno odpowiedzą na wszystkie pytania, ile obecnie wynosi rodzinne w Niemczech, co będzie najbardziej wiarygodną informacją na dany moment. Pamiętaj o tym, by zawsze szukać sprawdzonych informacji u źródła.
Rodzinne w Niemczech kontra w Polsce
Prawdopodobnie zauważyłeś, że rodzinne w Niemczech (https://www.euro-punkt.pl/zasilki-i-swiadczenia/zasilki-rodzinne-niemcy,2,2,128,114,128) jest o wiele wyższe niż w Polsce. Ale czy na pewno? Zastanówmy się nad tym realnie, gdyż kwoty niekoniecznie muszą mieć przełożenie na zadowolenie rodziny lub nawet rzeczywisty poziom satysfakcji.
W Niemczech ceny są o wiele wyższe zarobki w stosunku do Polski. Trzeba jednak zaznaczyć, że 2 tysiące euro to ok. 9 tysięcy złotych. Ceny w sklepach są jednak o wiele wyższe, ponieważ porównując przykładowo dwa produkty, ten sam chleb (przykładowo) kosztuje 3 złote lub 2,5 euro. Wiele osób liczy różnicę przeliczając euro na złotówki, co jest niezwykle błędnym podejściem, gdyż wyższe zarobki oznaczają wyższe ceny. Otrzymując zatem rodzinne w Niemczech w wysokości 200 euro, to tak, jakbyśmy w Polsce otrzymywali między 200-300 złotych. Biorąc pod uwagę, że rząd oferuje magiczne 500 złotych, z pewnością jest to o wiele bardziej opłacalne. Jak widać turystyka socjalna może nie być do końca opłacalna, jeśli obydwoje rodziców nie pracuje na terenie Niemiec i nie zarabia w legalny sposób.