altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Lifestyle Zdrowie

Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja jest pełnoprawną jednostką chorobową i dlatego niezbędnym jest uświadomienie sobie, że człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie. Problem pojawia się zazwyczaj już na tym etapie: bardzo trudno jest przyznać przed samym sobą, że w życiu pojawiły się przeszkody, z którymi samodzielnie nie potrafimy sobie poradzić.

Wymaga to wielkiej odwagi i poskromienia wewnętrznej dumy, która jest całkowicie zwodnicza i nie na miejscu, bowiem tak jak przeziębienie nie świadczy negatywnie o naszej kondycji fizycznej, tak samo zaburzenie psychiczne nie determinuje faktu, że jesteśmy człowiekiem słabszym lub mniej samodzielnym. Duma jest jednak ogromnym problemem, a uporanie się z nią wymaga dużej ilości czasu: niektórzy ludzie błądzą nawet latami w poczuciu kompletnej bezsilności, by uświadomić sobie, że nie są w stanie sobie poradzić, dopiero po czynach takich jak próba samobójcza lub przedawkowanie narkotyków.

Warto jest zatem jasno się zreflektować, ewentualnie spróbować internetowych testów i uświadomić sobie, że depresja jest chorobą taką jak przeziębienie – nie ma sensu jej analizować, tak jak nie ma sensu analizować kaszlu i pociągania nosem. Kiedy chorujemy, naturalnym odruchem jest chęć wyleczenia się i w przypadku depresji to również powinno działać.


Po przyznaniu przed samym sobą, że borykamy się z problemem, który jest już wyraźnie ponad nasze siły i na przykład wpływa negatywnie na jakość i komfort naszego codziennego życia, niezbędnym jest umówienie się na wizytę do specjalisty. Wiele nieśmiałych osób ma problem z wykonaniem telefonu, ale ta zagwozdka jest już szczęśliwie nieco mniej uciążliwa: w sieci istnieją specjalne serwisy, które pośredniczą w umawianiu wizyt dla lekarzy, którzy się w nich ogłaszają.

Wystarczy zatem wyszukać osobę o odpowiedniej profesji, sprawdzić stawkę i wolny termin, a następnie zarezerwować go za pomocą kilku kliknięć, a także potwierdzić wizytę SMS-em dzień przed planowanym spotkaniem. Osobę chorą na depresję naturalnie interesować będzie psycholog oraz psychiatra. Te dwa zawody w żadnym wypadku nie są synonimiczne. Psycholog jest lekarzem po studiach medycznych, który oceni nasz stan w sposób bardzo obiektywny i na podstawie dolegających nam objawów wypisze nam odpowiednią receptę.

Zaburzenia takie jak depresja polegają bowiem na nieprawidłowo zachodzących procesach chemicznych w mózgu: leki pomagają całą tę chemię ustabilizować i niejako polepszyć nasz humor. Faktem jest jednak, że leki nie są w stanie wyleczyć człowieka z depresji, jeśli on tego nie będzie chciał. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie się na terapię do psychologa, który pomoże nam przeanalizować wszystkie mechanizmy naszych zachowań, które negatywnie wpływają na nasz stan psychiczny, a także wskaże nowe nawyki, które warto w swoim życiu zastosować.

Należy też bezwzględnie pamiętać o tym, że depresja jest jak każda inna choroba, a to oznacza, że również i w jej przypadku lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego niepozorne nawet wahania nastroju lub dłużej trwający smutek warto jest skonsultować z psychologiem lub lekarzem-psychiatrą, by wyleczyć się, gdy problem jest jeszcze w zarodku.