altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Finanse Rozrywka

Wesele kameralne plusy i minusy

Ślub i wesele, to zawsze bardzo ważne wydarzenie w życiu młodej pary, jak i w życiu ich rodziców. Jest ono także istotne dla dalszej rodziny i wszystkich zaproszonych gości. Przed parą młodą i ich rodzicami stoi ważne zadanie. Gdzie wyprawić przyjęcie weselne, aby było ono godnym dopełnieniem całej uroczystości ślubnej ? I aby młodzi, oraz wszyscy goście byli zadowolenie i długo wspominali uroczystość.

Gdy organizowane jest duże wesele, to wtedy rozumie się samo przez się, że lokal weselny musi być duży. Lecz dziś wiele par nie decyduje się na liczbę gości przekraczającą 200 osób z obydwu stron. Dziś przyjęcia ślubne są raczej kameralne. Na ślub i wesele zaprasza się najbliższych i wówczas liczba ich razem dochodzi do 50 osób. Powstaje pytanie, gdzie zorganizować takie przyjęcie weselne zwane obiadem weselnym?

Małe lokale na przyjęcie weselne


Dziś dużo różnego rodzaju lokali jest przygotowanych na urządzenie obiadu weselnego. Wiele restauracji również oferuje takie usługi. Można więc wynająć jedną z sal w restauracji. Albo co najczęściej się zdarza całą restaurację na określoną liczbę godzin z możliwością wydłużenia czasu. Także wiele lokali weselnych dużych daje możliwość zorganizowania małego wesela, gdyż zazwyczaj oprócz dużego lokalu posiada również mniejszy lokal przystosowany do niewielkich uroczystości typu wesela, chrzciny, przyjęcia z racji Pierwszej Komunii Świętej, jubileusze, urodziny, imieniny, bankiety, a nawet stypy.


Małe lokale podobnie, jak duże również wyposażone są w taki sposób, aby zapewnić gościom weselnym, jak największą wygodę. Dysponują więc sporą salą przeznaczoną na przyjęcie, pokojem bawialnym, kuchnią, sanitariami. A także pokojem dla pary młodej i często także pokojami dla dzieci, które będą senne.


Kameralne przyjęcie weselne


Ludzie decydują się na małe wesela z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest brak dostatecznych środków finansowych. Lecz również dlatego, że para młoda woli kameralną atmosferę i z różnych powodów nie przepada za dużymi uroczystościami.


Plusy


Małe, kameralne przyjęcie po ślubie najczęściej określane obiadem weselnym składa się z 2 lub 3 dań ciepłych. Ponadto stoły zastawione są obficie. Znajdują się na nich wędliny, sery, ryby, śledzie i cała masa różnych innych przystawek, przekąsek, surówek i sałatek. Jak również ciasta, owoce i napoje. Oddzielnie podawany jest po obiedzie deser np. ciepła szarlotka z lodami i z bitą śmietaną, oraz pod koniec uroczystości tort.


Na małym przyjęciu weselnym na stołach musi znajdować się dużo zimnych potraw, gdyż całe wesele skupia się głównie przy stole. I gdyby nie był on suto zastawiony, to przyjęcie trwałoby najwyżej godzinę, czy dwie. Gdyż po daniach głównych i deserze goście zaczynaliby opuszczać lokal. Na małych weselach często nie ma tańców i to co trzyma gości przez 3, czy 5 godziny jest właśnie stół, oraz konwersacja pomiędzy gośćmi. Jest możliwość swobodnego porozmawiania, gdyż nie ma głośnej muzyki. A ta, która jest w tle i nie zagłusza ludzkiego głosu.


Siłą rzeczy przyjęcie weselne składające się z 20, 30, czy 40 osób jest nieco inne niż duże wesele. Na pewno jest ono sute. I nikt nie wyjdzie z przyjęcia głodny, gdyż siedząc przy suto zastawionym stole bez możliwości ruchu bardzo szybko napełnia się żołądek. Tym bardziej, że jest duży wybór potraw.

Minusy


Lecz są również minusy małego wesela. Mankamentem małej uroczystości weselnej jest nuda, która znacznie skraca tak zwany obiad weselny. Tym bardziej, gdy goście są źle usadzeni. Albo, gdy z jednej strony jest bardzo mało gości. Wówczas goście tej strony nie mają aż tylu tematów do rozmów. A gości z drugiej strony nie znają i robi się dla nich ciężka atmosfera i ogólnie jest im nudno. Dodatkowo brak tańców, brak zabaw przy oczepinach, mała powierzchnia lokalu sprawia, że przyjęcia kameralne nie trwają długo. Wszystko zależy jeszcze od zagospodarowania czasu.

Niezastąpiony wodzirej


Dlatego decydując się na małe przyjęcie weselne warto zdecydować się na wodzireja. Czyli osobę, która mimo małej liczebności gości i mimo braku przestrzeni wspaniale zagospodaruje czas i sprawi, że będzie bardzo wesoło i wszyscy goście będą się bawić. I tym sposobem obiad weselny będzie niezapomnianym i wspaniale spędzonym czasem zarówno dla państwa młodych, jak i dla wszystkich gości weselnych.