altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Finanse Rozrywka

Czym jest wiza turystyczna i jak długo jest ona ważna?

Polacy coraz częściej udają się na wypoczynek poza granice Europy. Za najpopularniejsze kierunki uznaje się Turcję, Chiny, USA czy Egipt. Jednak aby móc w pełni cieszyć się upragnionymi wakacjami należy sprawdzić, czy podróż do wymarzonego regionu poza Europą wymaga posiadania wizy turystycznej czy też nie. Wbrew pozorom jest mnóstwo miejsc na mapie świata, których odwiedzenie wymaga wyrobienia wizy turystycznej.


Lista krajów wymagających wyrobienia turystycznej wizy jest dość spora. Warto także podkreślić, że w większości przypadków są to kierunki bardzo popularne.

Turcja. Udając się na wycieczkę w tym kierunku należy postarać się o pozyskanie wizy turystycznej, którą w tmy konkretnym przypadku można zdobyć na dwa sposoby:
– poprzez specjalny formularz na stronie internetowej Evisa (wówczas pozyskujemy tak zwaną e-vizę, za którą zapłacić należy równowartość około 20 dolarów),
– na lotnisku, tuż po przylocie do Turcji ( za którą zapłacić należy równowartość około 35 dolarów).


Wiza turystyczna do Turcji jest ważna przez okres 90 dni (niezależnie od tego, w jaki sposób została nabyta). Ponadto, aby otrzymać taką wizę należy wykazywać się paszportem ważnym nie mniej niż 6 miesięcy, biorąc pod uwagę dzień planowanego przyjazdu do tego kraju.

Wiza niezbędna jest również w przypadku wszystkich osób udających się na wyprawę do Kenii. W tym przypadku obowiązuje wiza turystyczna, nabywana dokładnie w taki sam sposób jak turystyczna wiza turecka (opłaty dotyczą tylko osób powyżej 16 roku życia, młodsze po złożeniu wniosku otrzymują ją za darmo). W tym przypadku również należy posiadać paszport ważny nie mniej niż 6 miesięcy, licząc od dnia planowanego przylotu do Kenii. Podobnie proces pozyskiwania wizy wygląda również w przypadku wycieczek na Sir Lankę (tu dodatkowo poza wizą i paszportem należy legitymować się już wykupionym biletem powrotnym).

Jordania to kolejny kierunek na mapie świata, w przypadku którego Polacy muszą posiadać wizy. W przypadku tego kraju dokument obowiązuje do jednokrotnego wjazdu na terytorium kraju. Taką wizę można wyrobić na dowolnym międzynarodowym przejściu granicznym. Dokument kosztujące nieco ponad 200 zł, a jego ważność wynosi 30 dni (z możliwością przedłużenia do okresu maksymalnie 3 miesięcy).

Polacy nie mogą bez wizy podróżować także do Chin. W tym przypadku wiza turystyczna obowiązuje przez 30 dni i wydawana jest przez konsula ChRL. W tym przypadku wymagana jest ważność paszportu wynosząca co najmniej 6 miesięcy od dnia zakończenia ważności wizy. Za wydanie takiego dokumentu konieczna będzie zapłata w wysokości około 220 zł. W przypadku Chin warto wiedzieć, że Polacy od 1 maja 2018 roku mogą bez wiz podróżować na wyspę Hajnan – tu jednak wycieczka musi być autoryzowana przez agencję turystyczną bądź biuro turystyczne. Wyjazd nie może jednak trwać dłużej niż 30 dni, a przy kontroli należy wykazać dokumenty takie jak:
– ważny paszport,
– bilet w obie strony,
– potwierdzenie rezerwacji hotelu,
– plan podróży.

Kambodża to kolejny popularny kierunek wycieczek Polaków. Oczywiście w tym przypadku, aby móc odbyć niezapomnianą podróż konieczne jest wyrobienie wizy, którą można pozyskać na trzy sposoby:
– online,
– na międzynarodowym przejściu granicznym,
– na lotnisku.
Niezależnie od wybranego sposobu, wiza turystyczna do Kambodży ważna jest przez okres 30 dni.

Wiele osób może być zaskoczonych tym, że wizy turystyczne obowiązkowe są również do… Rosji. Jest ona wydawana na okres 30 dni, a jej koszt wynosi nieco ponad 150 zł. Wizę pozyskać można drogą elektroniczną, przez stronę internetową Departamentu Konsularnego MSZ Rosji. W tym przypadku niezbędne będzie również przedstawienie potwierdzenia przyjęcia turysty zagranicznego. Do wystawienia takiego dokumentu są uprawnione jedynie rosyjskie firmy turystyczne, posiadające wpis rejestracyjny w rosyjskim Federalnym Rejestrze Touroperatorów.
Jeśli chodzi o loty przesiadkowe na terenie Rosji, to w tym przypadku w czasie kontroli wiza do tego kraju nie jest wymagana, pod warunkiem, że pobyt na lotnisku nie jest dłuższy niż 24 godziny.

Polacy bez wizy nie mogą podróżować także do Omanu – tu obowiązuje wiza turystyczna, ważna 30 dni. Wiza nie zostanie wydana osobie, której paszport ważny jest krócej niż 6 miesięcy (licząc od dnia uzyskania wizy).

Niezwykle popularnym kierunkiem wakacyjnych wycieczek Polaków jest Egipt, do którego również wymagana jest wiza, którą szybko i prosto nabyć można drogą elektroniczną. Wiza może być jednorazowa bądź wielokrotna.