altermag.pl

Twój magazyn o stylu życia

Internet Rozrywka

Darmowe gry, filmy, muzyka. Czym jest Internet Archive?

Internet jest nie tylko jednym z najwspanialszych wynalazków człowieka, ale i czymś w rodzaju fenomenu popkulturowego, który bardzo porusza wyobraźnię jego użytkowników. Do sieci podłączona jest bowiem większość naszego globu i ludzie z różnych stron świata mogą się ze sobą komunikować bez najmniejszego problemu ani opóźnienia w odbieraniu wiadomości.

Determinuje to ilość udostępnianych w internecie treści: wystarczy wyobrazić sobie tysiąc osób, które jednocześnie wrzuci w internet zdjęcie, krótki tekst lub filmik – to jest naprawdę poważna ilość danych. Teraz wystarczy już tylko dodać, że na YouTube co minutę wysyłanych jest średnio trzysta godzin nowych materiałów, by w pełni zrozumieć skalę i potęgę zjawiska, jakim jest internet. Osoby skłonne do niestandardowych przemyśleń zapewne zastanowią się kiedyś, co z tymi wszystkimi materiałami się stanie, a dalsze refleksje mogą skłonić do wyobrażenia sobie czegoś w rodzaju ogromnej i przepastnej biblioteki z plikami, które zostały załadowane do internetu w ciągu całej jego historii.

Tego typu inicjatywa oczywiście raczej nie miałaby racji bytu, bo plików jest po prostu za dużo i zwyczajnie nie wszystkie zasługują na uwiecznienie na nośniku fizycznym lub w pamięci serwera. Co ciekawe jednak, idea czegoś w rodzaju internetowej biblioteki została jak najbardziej powołana do życia i wszyscy użytkownicy mają do niej nieograniczony dostęp.

Taką przepastną biblioteką mediów jest bowiem Internet Archive, czyli instytucja non-profit, której siedziba znajduje się w San Francisco i która gromadzi wszelkiego rodzaju materiały multimedialne. Po zajrzeniu na stronę tej organizacji naszym oczom ukazuje się wyszukiwarka z kilkoma symbolami gałęzi mediów, w obrębie których możemy szukać. Internet Archive dysponuje zapisami miliardów stron internetowych, a także milionami książek, filmów, albumów muzycznych, zdjęć, gier komputerowych i innego oprogramowania czy nawet seriali telewizyjnych i programów informacyjnych.

Najwięcej materiałów pochodzi z szeroko rozumianej domeny publicznej, co oznacza, że są one dostępne do użytku wszelakiego i możemy je dowolnie zapisywać, edytować i rozpowszechniać. Istnieją również materiały nieco nowsze, które ich autorzy zazwyczaj samodzielnie wrzucili w Internet Archive i udzielili zgody na korzystanie tych materiałów zgodnie z misją założoną przez organizację.

Aby nieco lepiej zobrazować perełki możliwe do znalezienia w Internet Archive, warto przyjrzeć się chociażby zakładce z filmami. Wśród nich możemy znaleźć ponad sześć tysięcy reprezentantów kina niemego, w tym najciekawsze produkcje Charliego Chaplina czy ponadczasowe dzieła takie jak „The Phantom at the Opera”. IA oferuje również dużą ofertę gier komputerowych: wśród nich możemy znaleźć takie klasyki jak Wolfenstein 3D, SimCity czy Prince of Persia, które są absolutną gratką dla fanów tego specyficznego rodzaju elektronicznej rozrywki.

W kwestii audio w archiwum możemy znaleźć zapisy wielu audycji muzycznych, mikstejpy hip-hopowe i wiele klasycznych nagrań bardzo znanych twórców. Tych kilka przykładów stanowi jednak jedynie wierzchołek góry lodowej i najlepiej będzie samemu przekonać się o tym, jak wiele niesamowitych sekretów skrywa Internet Archive.